17 Temmuz 2007 Salı

Asker darbe yaparım dedi mi?

Hiçbir askerin ağzından ‘biz Türkiye’de darbe yapacağız veya darbe yapmak istiyoruz’ çıkmadı. Gerekirse beni yalan makinesine bağlayın." Zeyno Baran'ın zor anları.

Son dönemde tartışma konusu olan ABD’li düşünce kuruluşu Hudson Enstitüsü uzmanlarından Zeyno Baran, ABD’nin PKK silahları konusunda yeterince sert olmadığını söyledi. Baran, PKK itirafçılarının ABD askeri araçlarıyla PKK kamplarına silah götürüldüğü yönündeki iddiaları için de “Bu doğru ise hakikaken çok ciddi bir problem ve hiçbir şekilde affedilemez bir problem" ifadesini kullandı.

Baran, hiçbir askerin kendisine “darbe yapacağız" demediğini vurgularken, bu yöndeki soruya “Hayır. Kesinlikle demedi. Hiçbir askerin ağzından ‘biz Türkiye’de darbe yapacağız veya darbe yapmak istiyoruz’ çıkmadı" karşılığını verdi.

Zeyno Baran, NTV’nin yayınladığı Siyaset Hakkında Her Şey programına ABD’den katıldı. “Ajan mısınız" sorusuna gülerek “Bildiğim kadarıyla ben bağımsızım, bu gibi şeyler söylenecek. Yaptığım çalışmalar ortada. Ne diyebilirim, tabii ki ajan değilim" yanıtını veren Baran, Hudson toplantısında Türkiye ile ilgili korkunç senaryonun görüşülmediğini söyledi.

ABD’nin PKK konusunda yapması beklenen birçok şey olduğunu ifade eden Baran, Bush Yönetimi yetkililerinin Türkiye’nin PKK ile ilgili sıkıntılarına yeterli ve doğru bir biçimde cevap vermediklerini itiraf ettiklerini de söyledi. Zeyno Baran, ABD askerlerinin Kuzey Irak’a çekilmesi halinde bunun bağımsız Kürt devletinin kurulmasını engelleyeceğini ve Türkiye’nin rahatlatılacağı görüşlerine katılmadığını belirterek bu görüşlerin “gerçekçi" olmadığını öne sürdü.

ABD’nin ne yapacağını bilmediğini, henüz bir karar vermediğini belirterek “Buradaki tabii ki Türkiye’den kişilerin ne söyleyeceği çok önemli, sivil olsun, askeri olsun, sosyal olsun" diyen Baran, Amerikalıların kendi kendileri bir karar verirken Türkiye’den fikir almamalarının sakıncalarına dikkat çekti. Barzani yönetiminin PKK’ya silah desteğine ilişkin bir soru üzerine de Baran, Türk yetkililerinin bunu aylarca söylediklerine dikkat çekerek Amerika’nın bu konuda “yeteri kadar sert ve etkileyici bir politika izlemediğini belirterek “Barzani’nin PKK’ya lojistik ve değişik destek verdiği söylendiğini ancak Amerikalılar ya buna inanmıyorlar ? çünkü istihbarat farklı bir biçimde yorumlanabiliyor yada da kontrol edemiyorlar" dedi.

İTİRAFÇILARIN İDDİASI DOĞRU İSE AFFEDİLEMEZ
PKK itirafçılarının “Amerikan araçları PKK’ya silah götürdü" iddialarının ABD tarafından reddedildiğini kaydeden Baran, “Bu doğru ise hakikaken çok ciddi bir problem ve hiçbir şekilde affedilemez bir problem" ifadesini kullandı.

ASKERLERİN AÇIKLAMALARI CİDDİYE ALMAK LAZIM
Zeyno Baran, geçen yıl Türkiye’nin 2007 yılında darbe olasılığının “50-50" olduğunu yazdığının anımsatılarak 27 Nisan bildirisinin “modern müdahale" olup olmadığı sorulması üzerine kendisinin herkes ile konuştuğunu belirtti. Baran “Askerin de söylediği açıklamalar var, Cumhurbaşkanı Sezer olsun, Büyükanıt Paşa olsun, ve bu açıklamaları da ciddiye almak gerektiğini düşünüyorum" dedi.

BENİ YALAN MAKİNESİNE BAĞLAYIN
Bu arada Baran, bir askerin kendisine “modern darbe yapacağız" gibi bir ifadede bulunup bulunmadığı sorusuna da “Hayır. Kesinlikle demedi. Hiçbir askerin ağzından ‘biz Türkiye’de darbe yapacağız veya darbe yapmak istiyoruz’ çıkmadı. Gerekirse beni yalan makinesine bağlayın. Bu konuda çok rahatım" karşılığını verdi.

BUSH YÖNETİMİ AKP İLE GAYET İYİ ÇALIŞIYOR
Bush yönetiminin, AKP ile “gayet iyi çalıştığıönı belirten Baran, “Bundan sonra da AKP iktidarı tekrar tek başına iktidara gelse onunla çok iyi çalışacak. Başka bir hükümet iktidara gelse de onunla çok iyi çalışacak" diye konuştu. Türkiye’nin ABD’nin çok önemli bir müttefiki olduğunu ifade eden Baran, “Yönetimde kim olursa olsun en iyi şekilde çalışacak, (Türkiye ile) çalışmak için imkanları arayacaktır" ifadesini kullandı.

0 yorum:

 

Site Bilgisi

Türkiye'den ve dünyadan güncel video haberler. Son haberler, Spor, Siyaset, Kültür Sanat, Magazin, Ekonomi, Dış Haberler, Politika Haberleri, Eğlence
Video Haber Copyright © 2009 BT Designed by Pie BT
    DISCLAIMER! We do not host or upload any of the files that are available on this Weblog. We merely search on INTERNET and index popular files openly available to anyone.