21 Ağustos 2007 Salı

Halaçoğlu'dan sert tepki - Video

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaların çarpıtılmasına sert tepki gösterdi.Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Yusuf Halaçoğlu, Kayseri'deki bir toplantıda yaptığı konuşmayla ilgili olarak, ''(Tehcirden kurtulmak için kendini Kürt ve Alevi olarak gösteren Ermeniler var) dedim. Olmak ayrı, göstermek ayrıdır'' dedi.

Halaçoğlu, TTK'da düzenlediği basın toplantısında, ''sözlerinin basında farklı yorumlarla yer aldığını'' söyledi.

Başını ''kuma gömerek'' bilim adamlığı yapılmayacağını ifade eden Halaçoğlu, uzun yıllardır sürdürdüğü bir araştırmaya ilişkin olarak bazı sonuçları açıkladığını, ancak ''bunlarla ilgili yanlış değerlendirmeler yapıldığını'' kaydetti. Halaçoğlu, ''(Tehcirden kurtulmak için kendini Kürt ve Alevi olarak gösteren Ermeniler var) dedim. Olmak ayrı, göstermek ayrıdır'' diye konuştu.

Kendisinin bilim adamı olduğunu, araştırmalarını bundan sonra da sürdüreceğini belirten Yusuf Halaçoğlu, ''Türk Tarih Kurumu başkanlığından gitmekten endişe etmiyorum'' dedi.

Halaçoğlu, ''Kayseri'deki konuşmasının ardından hükümet kanadından herhangi bir yetkili tarafından aranmadığını'' söyledi.

Türk Tarih Kurumu Başkanı Halaçoğlu, Kayseri'de yaptığı tartışmalara neden olan açıklamalarıyla Ankara TTK'da basın toplantısı düzenliyor.

CANLI YAYIN

- Ermeni patriği benim dostumdur. Beraber konuşuruz. Bir sürü Ermeni dostum var ailece konuşuruz. Bir sürü Kürt arkadaşım var. Ben Kürtcülük ayırımı yapsaydım aşiretlere Kürtleri yazmaz hepsini Türkmen olarak gösterirdim. Böyle şey mi olur? Kim çarpıtıyorsa onlar utansınlar. Ülkemiz üzerinde oynana oyunlara gelmeyelim.

- Şimdi bütün mesele ne? Ben hayatımda hiçbir zaman insanlara farklı ırkdandır diye farklı bakmadım bakmam da. Bizim felsefemizde insan için devlet kurulur. Benim için insan önemlidir.

- Ama Suriye’den gelen bilmem nereden gelen sünnetsiz çıkan bir sürü kişiler var biliyorsunuz. Kimdir bunlar? Niye hiç düşünmüyorsunuz? Peki ben bunları araştırmayacağım da kim araştıracak? Niye tarih kurumu var?

- Gerçekleri ortaya koymamız lazım. Onun için dedim PKK’nın nereden üye aldığına çok dikkat etmemiz lazım diye. Bunları onun için söyledim, Ermenileri kötülemek için değil. Bunların dışında Müslüman olmuş Ermeni vatandaşlarımız var onları suçlamadım ki. Ermenileri suçlamadım ki.

- Bugün Türkiye’de bir Türk Kürt rekabeti ve çatışması ortaya çıkarılmaya çalışılıyor. Bunun için kaç kere beyanat verdim. “Bu tehlikeli boyutlara gidiyor. Türkiye için çok zor günler geliyor.” Diye. Niye söyledim? Bunları bildiğim için söyledim.

- İstifa ettiğimi veya ayrıldığım düşünün. Ne değişir? Bu gerçekler değişecek mi?

- Ben bunları açıklamadım isim de söylemiyorum ama bunlar o söylediğim işte Alevi Kürt olarak kendilerini tanıtan kişiler. Yani öyle havadan atmıyorum. İşte bunların listeleri duruyor. Ne yapayım bunları öğrenince paylaşmayayım mı? Kişileri suçlamıyorum. Adını anmıyorum.

- Elimde bir liste daha var. Bu da dönmelerin listesi mahalle ve evine varıncaya kadar. İsim isim. Eski isim nedir yeni ismi nedir? Resmi belgeler bunlar.

- Belgelerden bir örnek: Aslen Ermeni olup da hangi Kürt aşireti adı altında Anadolu’da kalanların listesini veriyor. Peki bunları görmezden mi geleyim?

- Başka bir rapor Amerika'da 1914 Ermeni nüfusunu araştırması için remen görevlendirilen kişiden. Osmanlı İmparatorluğu ve Kürtler raporun adı.

- Amerikan arşiv belgelerinden 1919'da yapılmış bir çalışma var elimde. Kürtlerle ilgili ve Diyarbakır'daki katliamlarla ilgili. Mısır'daki Ermeni Milli Delegasyonu Başkan Yardımcısı'nın bir araştırması bu.

- Anadolu’da 1,5 milyon ermeni yaşıyordu. Peki bunlar nerdeler? Diye sordular. Nerdeler gerçekten? Ben bir bilim adamı olarak bunu araştırmak zorunda değil miyim? Nerdeler?

- Kim ne cevap verecek? Siyasetçiler mi söyleyecek? Ve yahut bir takım dernekler mi söyleyecek? Onu ben söyleyeceğim. Araştıracağım ve söyleyeceğim. Onu araştırmakla mükellefim bu ülkenin bilim adamı olarak. İşte ben bunu araştırdım.

- Bunun için araştırdım. Yoksa Ermeniler Kürtler Türkler diye araştırmadım. Yaptığım araştırmada çok ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Öldü denilen yok olduğu söylenen Ermenileri buldum. Nerde buldum?

- 10 yıldır devam eden bir araştırma sonrasında Osmanlı tahlil kayıtlarından 41297 aşiret tespit ettim. Yaklaşık 60 dan fazla tahlili inceledim. Sadece göçebe hayat yaşayan insanlarla ilgili bir çalışmaydı.

- Ben '1915 tehciri sırasında tehcirden kurtulmak için kendilerini Kürt Alevi olarak gösteren – olan değil gösteren – kişiler vardır' dedim...

- Soru: Hülya Avşar'ın annesi Kürt kökenli olduklarını ve sizin yanlış bildiğinizi iddia etti.

Cevap: Kürt kökenli olması iddiaları beni hiç ilgilendirmiyor. Avşarlar 24 Oğuz boyunun en önemlilerinin bir tanesidir. Bu kadar söyleyeyim. Kimseyle polemiğe girmem.

0 yorum:

 

Site Bilgisi

Türkiye'den ve dünyadan güncel video haberler. Son haberler, Spor, Siyaset, Kültür Sanat, Magazin, Ekonomi, Dış Haberler, Politika Haberleri, Eğlence
Video Haber Copyright © 2009 BT Designed by Pie BT
    DISCLAIMER! We do not host or upload any of the files that are available on this Weblog. We merely search on INTERNET and index popular files openly available to anyone.