18 Ağustos 2007 Cumartesi

Lefkoşa-İstanbul seferini yapan uçak kaçırıldı

Havada korsan paniği:

Lefkoşa-İstanbul seferini yapan uçak kaçırıldı

8:47
Atlasjet Havayollarına ait bir yolcu uçağı Kıbrıs-İstanbul seferini yaptığı sırada kaçırıldı
Atlasjet'in Word Focus şirketinden kiraladığı 3 uçaktan biri olan MD-83 tipi KK 1011 sefer numaralı yolcu uçağı Ercan Havalimanından havalandıktan kısa süre sonra kaçırıldı.

Sabah saat 06:45'de havalanan TCAKN kuyruk tescilli uçağın Antalya Havalimanına indiği öğrenildi. Pistin ortasında duran uçağın pilotları Faruk Çağınlı ve Cemal Doğanay'ın kabin camlarından çıkarak uçağı terk ettiği iddia edildi.

Pilotların güvenlik güçlerine verdiği ilk ifadeye göre 2 İranlı hava korsanının uçağı bomba tehdidiyle İran'a kaçırmak istediği bildirildi. Pilot kabinin kilitli olan kapısını kırmaya çalışan korsanların isteklerinin gerekleştirilmemesi durumunda üzerlerindeki bombayı patlatacağı tehdidinde bulunduğu ifade edildi.

Antalya Havalimanı 3-6 pistinde bekletilen uçaktaki kabin amiri Berna Beyaz ise güvenlik güçlerini arayarak İranlı hava korsanlarının uçaktaki 141 yolcudan çocuk, yaşlı ve kadınları serbest bırakmak isteklerini söyledi

Yolcular arka kapıdan kaçmışlar

9:09
Hosteslerin hala uçakta olduğu ve yolcuların tamamının kaçıp kaçmadığı bilinmiyor...Ancak alınan bilgilere göre yolcuların tamamı uçaktan çıktı. Kırılan arka kapıdan kaçan yolcuların uçaktan atladığı ve atlama sırasında yaralananlar olduğu belirtildi.

Uçaktan kurtulan yolcu olayı anlattı

10:38
Korsanlar uçağın sol kanadında oturuyorlardı. Bunların uçağa biniş aşamasında bile nahoş kişiler olduğu belliydi. "El Kaide" örgütünden olduklarını söylediler. Korsanlar kokpiti zorladılar. Açamadılar. kaptan uçağı piste zorlukla indirdi. Uçakta ne bir güvenlik görevlisi ne koruma vardı. Çok kötü bir ortamdı. Ömrüm boyunca bir daha uçağa binmeyeceğim. korsanlar arka kapıya müdahale edemediler. Yolcular uçağı kırarak atladı. kadınlar, yaşlılar, çocuklar vardı. Hemen hemen herkes kurtuldu. Mürettabat dışında uçakta kimse kalmadı. Onların da ne olduğunu bilmiyordum. Görevliler şu an uçağın etrafını sarmış durumdalar..

Uçakta hala yolcular var

Atlas Jet Geo'su Tuncay Doğaner, korsanların kimliklerinin bilindiğini belirtti. Ancak güvenlik açısından olası operasyonların güvenliği için bunları açıklamasının mümkün olmadığını söyledi. Uçakta hala az miktarda yolcu bulunduğunu fakat onların kaç kişi olduğunu söyleyemeyeceğini belirken Doğaner, mürettebat ve yolcuların selameti açısından daha fazla bilgi veremeyeceğini belirterek, "Operasyon bitsin her türlü soruya cevap vereceğiz" dedi. Doğaner; "Korsanlarla temas ve görüşmeler güvenlik güçleri tarafından sürdürülüyor" dedi.

İşte yolcuların kaçış anı.../ Video

Atlas-Jet havayollarına ait uçağın kaçırılarak Antalya'ya indirilmesinden sonra korsanlar uçaktaki çocukları ve kadınları tahliye ederken büyük panik yaşandı.

İŞTE UÇAĞIN HER BAZI BÖLÜMLERİNDEN YOLCULARIN TAHLİYE EDİLERKEN GÖRÜNTÜLERİ...
Her şey kontrol altında / VİDEO

Atas Jet Havayoluna ait Türk uçağının kaçırılalarak Antalya'ya indirilmesiyle ilgili kritik süreç sona erdi. Açıklamayı Atlas Jet Havayolları Genel Müdürü Tuncay Doğaner yaptı ...


Kaçırılan uçakta ünlüler de vardı

Atlasjet'in Word Focus şirketinden kiraladığı ve Ercan Havaalanı'ndan sabah saat 06.45'te havalandıktan sonra kaçırılan MD-83 tipi uçaktaki yolcular arasında şarkıcı Emre Altuğ ve manken Çağla Şikel'in de olduğu öğrenildi.

Uçak yolcuları arasında Levent Yüksel'in de olduğu belirtiliyor ancak bu bilgi henüz doğrulanmış değil.

Kaçırılan uçağa operasyon hazırlığı

11:09

Güvenlik güçlerinin uçakta kalan yolcu ve müretebatı kurtarmak için son derece hassas bir strateji ile operasyon hazırlıklarını sürdürdükleri belirtildi. Her an baskın olabilir..

Korsanlar pilotların kaçmasından sonra uçağa yeni pilot ve mürettebat istediler. Ancak kriz mamasından bu talebe hayır cevabı geldi. Aldıkları olumsuz yanıt üzerine korsanlar bütün iletişim araçlarını kapatarak sesiz bir bekleyişe geçtiler..

Antalya valisinin verdiği bilgilere göre şu anda uçakta 4 yolcu 2 müretebat ve 2 korsan dışında kimse bulunmuyor.

Korsanlar KKTC'de öğrenci iddiası
11:46
AtlasJet uçağını kaçıran 2 hava korsanının KKTC'de üniversitesi öğrencisi ve Arap kökenli oldukları ileri sürüldü.
Edinilen bilgiye göre, iki hava korsanının uyruğu ve adının bilindiği, ancak bilgilerin doğrulanması konusunda yapılan araştırma sonucu isimlerin kamuoyuna açıklanabileceği bildiriliyor.


Abdullah Gül, olay hakkında bilgi aldı
11:46
Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AtlasJet'a ait Lefkoşa-İstanbul seferini yapan uçağın 2 hava korsanı tarafından kaçırılmak istenmesinin ardından bilgi almak üzere İçişleri Bakanlığı'na geldi.


İran, korsanların talebini görüşüyor
11:51
Korsanların taleplerinin değerlendirildiğini belirten İran Havayolları taleplerin tam olarak ne olduğu konusunda net bir açıklama yapmadı.


Uçağı Amerika'yı protesto için kaçırmışlar
12:19

Uçakta bulunan bir rehine canlı telecivzyon yayınına telefonla bağlantı kurdu. Rehine, korsanların amacının Amerikayı protesto etmek olduğunu ve uçağı öncelikle İran'a yada bir Ortadoğu ülkesine götürmek istediklerini söyledi.

KKTC: Korsanlar İran uyruklu
12:20

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Salih Usar, Lefkoşa-İstanbul seferini yapan AtlasJet uçağını kaçıran iki hava korsanının İran uyruklu olduğunun belirlendiğini açıkladı.


Korsanlar kokpit kapısını kırmak üzereyken, pilotlar kaçmış
12:23

AtlasJet tarafından kiralanan uçağın ait olduğu World Focus Havayolları Üst Yöneticisi Kızıltan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kaçırılma olayına ilişkin çalışmaların sürdürüldüğünü belirterek, uçağın havalanmasının ardından 2 hava korsanının uçağın kokpitinin kapısına geldiğini anlattı.

Kaçırılma olayına ilişkin kendisine ulaşan bilgileri aktaran Kızıltan, ''Uçak kalktıktan sonra 2 kişi kokpitin kapısına gelip kapıyı zorluyorlar. Arkadaki yolcular 'yapmayın' demiş. Öyle olunca bu kişiler 'bizde bomba var', diyorlar. Bunun üzerine kapı kilitli olduğu için iç haberleşmeyle kokpit ekibi ile telefonla görüşüyorlar. Uçağı kaçırmak istediklerini söylüyorlar'' şeklinde konuştu.

Kızıltan, bu sözler üzerine, kokpit ekibinin, ''uçağın yakıtının yetmeyeceğini'' gerekçe gösterip, hemen Antalya Havaalanı'na iniş yaptıklarını ifade ederek, ''Uçak Antalya'ya indikten sonra, bu şahıslar kokpitin kapısını kırmaya çalışıyorlar. O arada kaptan uçağın kaçırılmaması ve elim bir olaya sebebiyet vermemek için camdan uçağı terk ediyor ve emniyet güçleriyle kontak haline geçiyor'' dedi.

Bu sırada, ''korsanların kokpitin kapısını kırmak üzere olduğunu'' anlatan Kızıltan, ''Korsanlar kokpit kapısını kırmak üzereyken kaptan pilot ve yardımcı pilot uçağı terk ediyorlar'' ifadesini kullandı.

-KABİN EKİBİ VE YOLCULARIN DURUMU-

Aydın Kızıltan, korsanların zarar vermekle tehdit ettikleri kabin görevlisiyle görüştüğünü dile getirerek, şunları kaydetti:

''Ben o kızımızla görüştüm. Kabin amirimiz kendisi, ona herhangi bir zarar vermemişler, kendisine herhangi bir fiili taarruzda bulunmamışlar. Yolculara yönelik de bir saldırıda bulunmamışlar. Yolcularımız, sadece uçağı terk ederken... O koşuşturma anında, atlarken bacağını inciten kafasına çarpanlar olmuş. Yoksa bu şahıslardan herhangi bir bir şey olmamış.''

Kızıltan, 2 hava korsanının ilk önce bazı yolcuları bıraktığını hatırlatarak, ''İlk önce yolculardan bayanları, yaşlıları ve çocukları bırakacaklarını söylemişler ama o aradaki kargaşada bir kaç erkek yolcu hariç bütün yolcular uçağı terk etmiş'' dedi.


Korsanlardan biri Filistinli biri Türk
12:41
Lefkoşe-İstanbul seferini yapan Atlat Jet uçağının kaçıran korsanlardan biri Filistin uyruklu diğeri ise Türk uyruklu çıktı.
Filistin uyruklu korsanın isminin Muhammet Aziz Talip, Türk uyruklu hava korsanının ise Mehmet Reşat Özlü olduğu saptandı. Uçak kaçırma olayının ilk saatlerinde öğrenci olduğu yönündeki bilgilerin asılsız olduğu öğrenildi. Her iki hava korsanının öğrenci olmadığı belirtiliyor. Türk uyruklu hava korsanın herhangi bir sabıka kaydı bulunmadı. Hava korsanlarının örgüt bağlantısı araştırılıyor.

"Tüm yolcular serbest bırakıldı"
12:49

Uçakta bulunan bir hostesten alınan bilgiye göre uçaktaki tüm yolcular serbest bırakıldığını söyledi.

Eylem sona erdi ve korsanların kimlikleri açıklandı.

12:55

Korsanların kimlikleri şu şekilde: Filistinli Muhammed Aziz ve Türk M. Reşad Özlü.

VE KORSANLAR TESLİM OLUYOR:

Korsanlar tüm ve yolcu ve mürettebatı serbest bıraktıktan sonra teslim olduklarını açıkladılar

KORSANLAR BÖYLE TESLİM OLDU

ÖZÜR DİLEDİLER

Kaynak:
Ajanslar/VideoHaber

0 yorum:

 

Site Bilgisi

Türkiye'den ve dünyadan güncel video haberler. Son haberler, Spor, Siyaset, Kültür Sanat, Magazin, Ekonomi, Dış Haberler, Politika Haberleri, Eğlence
Video Haber Copyright © 2009 BT Designed by Pie BT
    DISCLAIMER! We do not host or upload any of the files that are available on this Weblog. We merely search on INTERNET and index popular files openly available to anyone.