21 Ağustos 2007 Salı

Pilotlar savcıya 'kaçırma'yı anlattı - Video

Atlasjet uçağını kaçıran hava korsanlarıyla ilgili soruşturma, uluslararası boyuta taşındı.

Uluslararası güvenlik teşkilatlarıyla birlikte çalışan Türk polisi, hava korsanlarının eylemi Afganistan'a kaçabilmek için gerçekleştirdikleri üzerinde duruyor. Uçağı terkeden pilotlar cumhuriyet savcısına verdikleri ifadede, 11 Eylül sendromuna kapıldıklarını ve çareyi kaçmakta bulduklarını açıkladılar.Lefkoşa-İstabul seferini yapan Atlasjet'e ait uçağı Antalya Havalimanı'na indiren hava korsanları ile ilgili soruşturma devam ediyor. Interpol ve diğer uluslararası güvenlik teşkilatlarıyla istihbarat bilgileri paylaşılırken, Mısırlı hava korsanı Mommen Abdül Aziz Talik'in, El Kaide ile bağlantısı da belirlendi.

Talik'in, 11 Eylül saldırılarını organize etmekle suçlanan El Kaide'nin üst düzey sorumlularından 'Ahmet' adlı kişinin adamı olduğu ortaya çıktı. Talih'in, Arabistan'da bu üst düzey sorumluyla aynı cezaevinde kaldığı belirlendi. Hava korsanı ifadesinde ise, El Kaide'nin kamplarında eğitim aldığını ve daha önce FBI tarafından gözaltına alındığını açıkladı.

1 yıldır Kıbrıs'ta yaşayan ve diğer hava korsanı Mehmet Reşat Özlü ile bir ay aynı evde kalan Mısırlı korsanın, bu süre içinde yaptığı telefon görüşmeleri ve faaliyetleri tespit edilmeye çalışılıyor.
Hava korsanlarının uçağı kaçırdıktan sonra ise Suriye ya da İran üzerinden Afganistan'ın ''Cihat Bölgesi''ne gitmeyi amaçladıkları ortaya çıktı.

Öte yandan kaçırılan uçaktan atlamalarıyla tartışma konusu olan pilotlardan Baş Pilot Faruk Çağımlı, olay esnasında 11 eylül sendromu yaşadıklarını açıkladı. Cumhuriyet Savcısı'na ifade veren Çağımlı, hava korsanının telefonda ingilizce konuşarak El Kaideye bağlı olduğunu ve uçağı istediği yere götüreceğini söylediğini belirtti.

Uçağı manevralar yaparak kullandığını anlatan pilot, yakıt ikmalini bahane ederek Antalya'ya indiğini söyledi. Korsanların El Kaideli olduklarını söylemesinin ardından 11 eylül sendromu yaşadıklarını ifade eden Baş Pilot Çağımlı, kendi insiyatifleriyle uçağı terkettiklerini belirtti.

Çağımlı ayrıca atlama kararını verdikten sonra kokpite giriş şifresini değiştirdiğini ve özel cihazla motorları kilitleyerek uçaktan ayrıldıklarını açıkladı.

0 yorum:

 

Site Bilgisi

Türkiye'den ve dünyadan güncel video haberler. Son haberler, Spor, Siyaset, Kültür Sanat, Magazin, Ekonomi, Dış Haberler, Politika Haberleri, Eğlence
Video Haber Copyright © 2009 BT Designed by Pie BT
    DISCLAIMER! We do not host or upload any of the files that are available on this Weblog. We merely search on INTERNET and index popular files openly available to anyone.