24 Ağustos 2007 Cuma

Reuters’dan başörtüsü analiziTürkiye’de kadınların işgücüne katılım oranının OECD ülkeleri arasında en düşük seviyede kaldığını yazan haber ajansı, sivil toplum örgütlerine göre, bunun bir nedeninin de başörtüsü kısıtlamaları olduğunu iddia etti.DUBAİ - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünissa Gül’ün de first lady olarak Köşk’e çıkması tartışılırken, İngiliz haber ajansı Reuters, dünyada yaşanan başörtüsü tartışmasını masaya yatırdı.

Türkiye’de peçe kullanımının sık görülmediğini yazan Reuters, bu nedenle başörtüsünün daha fazla tartışıldığını belirtti. Türkiye’de laik yasalar doğrultusunda, kamu sektöründe başörtüsü takmanın yasak olduğu hatırlatılan analizde, özel sektörde de başörtüsü takılmamasına yönelik teşvik olduğu öne sürüldü.

Türkiye’deki birçok işyerinde, başörtüsü takanların, gtemizlik çalışanları olduğu iddiasında bulunan haber ajansı, “Türkiye’de başörtüsü konusundaki düzenlemeler nedeniyle kaç kadının üniversiteyi ya da iş hayatını bırakmak zorunda kaldığı yönünde bir istatistik yok. Ancak TESEV’in araştırmasına göre Türkiye’deki kadınların yüzde 60’ı başını örtüyor” diye yazdı.

Türkiye’nin kadınların işgücüne katılım oranında yüzde 27 ile, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü OECD ülkeleri arasında en düşük seviyede olduğu da belirtilen analizde, ‘uzlaşmacı’ bir yöntem olarak, genç kızların üniversitede türban yerine peruk takma yoluna başvurduğu belirtildi.

İktidara yeniden seçilen AKP yönetiminin bu yasağı kaldırabileceği yönünde bazı umutlar bulunduğunu da yazan Reuters, laik kesimden gelen sert muhalefeti aşmanın yıllar alabileceği yorumları yapıldığını belirtti.

‘ABD’DE YETENEĞİN VARSA ENGELLENMEZSİN’
Reuters, ABD’de ise peçeli ya da başörtülü çalışmanın o kadar da zor olmadığını bir örnekle anlattı. Pakistan göçmen bir doktor adayı, iş görüşmelerine peçeyle gitmeyi planladığını ve konuştuğu bir çok Müslüman kadın doktorun, “Yeteneğin olduktan sonra kimse seni bir örtü yüzünden işe almamazlık etmez” dediğini söylüyor.

Ancak ajans, daha önce peçe takarak NBC televizyonunda editör olarak çalışan Zerka Abid’in, “ABD yasaları peçeyle çalışmama imkan tanıyor ancak yüzüm örtülü şekilde ekrana çıkmam hoş karşılanmıyor” sözlerini aktarmayı da ihmal etmiyor.

Dünyadaki peçe, başörtüsü kullanımını da analiz eden haber ajansı, bir çok ülkedeki uygulamaları da örneklendirdi:

* Birleşik Arap Emirlikleri genelinde kadınlar peçe takmak zorunda. Dubai’de ise peçeli kadınların iş bulma şansı yok. Dubaili kadınlar iş hayatında şık bir elbise üzerine renkli başörtüsü takmayı tercih ediyor.
* Suudi Arabistan’da kadınlar iş hayatı dahil her alanda peçe takıyor.
* Kuveyt’te tüm kadınlar genellikle peçe takıyor. Kadınların toplumsal hayattaki rolü artsa da giyinme özgürlüğü yok.
* Mısır’da kadınların büyük çoğunluğu peçe yerine başörtüsünü tercih ediyor. Peçe ise tartışılıyor. Bir öğrenci peçe takmasını yasaklayan okul yönetimine karşı açtığı davayı kazandı.
* Pakistan’da kadınlar genellik başörtüsü takıyor. Aşırı dincilerin yaşadığı bölgelerde ise peçe yaygın.
* Endonezya’da kadınlar genellikle başörtüsü takıyor, peçelilere nadiren rastlanıyor. Şeriat kurallarının uygulandığı Açe’de bile kadınlardan başörtüsü takması isteniyor.

0 yorum:

 

Site Bilgisi

Türkiye'den ve dünyadan güncel video haberler. Son haberler, Spor, Siyaset, Kültür Sanat, Magazin, Ekonomi, Dış Haberler, Politika Haberleri, Eğlence
Video Haber Copyright © 2009 BT Designed by Pie BT
    DISCLAIMER! We do not host or upload any of the files that are available on this Weblog. We merely search on INTERNET and index popular files openly available to anyone.