27 Ağustos 2007 Pazartesi

Ş. Urfalı köylünün ilginç icadı / Video

Traktörün arkasına monte edilen ilaçlama makinasının kanatları açılarak yapılan ilaçlamada 10 dönümlük bir arazi kısa bir süre içersinde aynı anda ilaçlanabiliyor.

Harran ovasında çiftçi olan 44 yaşındaki Hasan Demir, pamuk, ay çiçek ve mısır tarlasında ürünlere zarar vermeden ilaçlama yapabilmek için bir fikir geliştirdi. Bunun için Adana’da 40 bin YTL’ye tasarladığı traktörüne biçerdöver, lastiklerini takıp yerden 2 metre yükseltti. Adana’dan köyüne getirdiği traktörü gören köylüler, önce şaşırdığını söyleyen Hasan Demir, şöyle konuştu.”Tarlada daha önce uçakla ilaçlama yapılıyordu. Ancak uçakla ilaçlama yapma işlemi son bulması üzerine bizde bu ilginç yolla başvurduk. İlk kez Harran ovasında böyle traktörü görüyorlar. İlaçlama için yaptığımız bu traktör bize 40 bin YTL’ye ödedik. Bunu görenler önce çok şaşırdılar. Canavar gibi görüp onlara çok tuhaf gelmişti. Bana bununla ne yapacaksınız diyordular. Sonra bunun yaptığı işi görünce herkes traktörünü böyle yapmak için benden yardım istediler.”dedi.

Günlerce sıcak havada tarlada çalışmak hem insan sağlığını etkilediğini hem de zaman aldığını söyleyen İdris Çelik,”Tarımda böyle modern makinaların çıkması nedeniyle işçiye ihtiyaç kalmadı. Bu traktör sayesinde bir defada 10 dönümlük bir arazi rahatlıkla zarar görmeden ilaçlanabiliyor. Teknoloji çok gelişiyor. Önceden bunu görünce çok şaşırdık. Oldukça değişik bir şey olarak bize geldi.”diye konuştu.

Yerden 2 metre yüksekliğinde olan biçerdöver lastiklerinin kullanıldığı traktör, tarlada ürünlere zarar vermeden kısa süre içersinde binlerce dönümlük araziyi ilaçlayabiliyor. Zaman zaman köyden şehir merkezine gitmek için karayoluna çıkan bu traktörü seyir halinde görenler şaşkın bakışlar arasında yanından geçiyorlar.Harranlıya oldukça ilginç gelen bu traktörün altından bazen köylüler, geçiyor bazen de motosiklet veya otomobil geçirmeye çalışıp yüksekliğini ölçüyorlar.

0 yorum:

 

Site Bilgisi

Türkiye'den ve dünyadan güncel video haberler. Son haberler, Spor, Siyaset, Kültür Sanat, Magazin, Ekonomi, Dış Haberler, Politika Haberleri, Eğlence
Video Haber Copyright © 2009 BT Designed by Pie BT
    DISCLAIMER! We do not host or upload any of the files that are available on this Weblog. We merely search on INTERNET and index popular files openly available to anyone.