12 Eylül 2007 Çarşamba

Öğretmenleri: Onlara Nazar Değdi / Video

Şanlıurfa’nın Hilvan İlçesi’ne bağlı Yukarı çatak köyünde oturan amca çocukları Esra (10), Kamile (12), Ebru (11), Öznur (16), Ümran, (20), Gönül (13) ve Hülya Sütpak (12) isimli kız çocuklarının ölüm haberi, tatilden okula yeni gelen öğretmenlerini gözyaşına boğdu. Okula yeni kayıt yaptıran 1’ci sınıf öğrencileri için ilk ders zili Hilvan İlköğretim okulunda hüzünle çaldı.
Haydi Kızlar Okula Kampanyası çerçevesinde okul hayatına başlayan 5. sınıf öğrencisi Esra ile 6. sınıf öğrencisi olan Ebru, Kamile, Hülya Sütpak’ın ölüm haberi en çok öğretmenlerini yasa boğdu. Okulun maskotları olarak bilinen ve en zeki öğrencileri arasında yer alan Hülya ile Ebru Sütpak’ın ölümü sınıf öğretmenleri Gamzegül Korkmaz’ı yıktı. Bu yıl girdikleri Devlet Parasız Yatılılık ve bursluluk Sınavı’nı derece yaparak kazandıklarını belgelerini gösteren öğretmen Korkmaz, gözyaşlarına hakim olmak için ayakta zor duruyordu.Öğrencilerini çok sevdiğini ölüm haberini televizyondan öğrendiğini dille getiren Korkmaz,”Okumuzun maskotu zeki kızlarından olan Hülya ve Ebru bursluluk sınavında il genelinde derece yaptılar. Şanlıurfa il genelinde 8’inci olan Hülya ile 89 olan Ebru Sütpak yaşasaydı, devletten 3 ayda bir 150 YTL burs alacaktı.Okumayı çok seviyordular.Hayalleri hep doktor ve öğretmen olmaktı.Ancak kısmet olmadı.Bu mutlu günlerini göremediler”dedi.
Taşımalı eğitimle her gün köylerinden okula gelen öğrencilerini bu yıl görememenin üzüntüsünü yaşayan öğretmen Gamzegül Korkmaz,olay günü arkadaşlarıyla yemekte olduğunu televizyonda haberleri izlerken acı haberi duyduğunu dile getirdi. Korkamaz,”Çıkan haber üzerine bir arkadaşımı aradım.benim öğrencilerim olduğunu öğrenince dünyam yıkıldı.İnanamadım birkaç yeri daha aradım.4 yıldır Ebru, Hülya, Kamile ve Esra’ya öğretmenlik yaptım.Onlar kadar zeki başarılı öğrenci göremedim.bursluluk sınavında derece yaptılar.Köyde yetişmiş öğrencilerin bu kadar başarılı olması çok büyük bizim içinde büyük bir kayıp oldu”diye konuştu.
13 derslik Hilvan İlköğretim Okul Müdürü Bakır Ogan, ise ölen öğrencilerinin çok çalışkan ve başarılı olduğunu, ölüm haberi ilk ders zilinde bütün öğretmenlerini fena etkilediğini söyledi. Öğrencilerinin ölüm üzüntüsünü halen yaşadıklarını sözlerine ekleyen Ogan,”Köydeki aileleri, özellikle kız çocuklarını okuması için çok duyarlılık gösteriyor.Ölen bu öğrencilerden 4 tanesi bizim okulda bu yılda eğitim göreceklerdi.Ancak ölmeleri üzerine bizdeki dosyaları nüfustan gelecek resmi evraklar üzerine kayıtları silinecek”diye konuştu.

7 amca çocuğuna mezar olan gölette ölen hayatını kaybeden Gönül ise Sağlık Meslek Lisesi’ni burslu olarak kazandığı ancak maddi durumları iyi olmadığı için okula gitmediği öğrenildi.

0 yorum:

 

Site Bilgisi

Türkiye'den ve dünyadan güncel video haberler. Son haberler, Spor, Siyaset, Kültür Sanat, Magazin, Ekonomi, Dış Haberler, Politika Haberleri, Eğlence
Video Haber Copyright © 2009 BT Designed by Pie BT
    DISCLAIMER! We do not host or upload any of the files that are available on this Weblog. We merely search on INTERNET and index popular files openly available to anyone.