3 Ocak 2008 Perşembe

Suruç'ta 24 kişi gözaltında / Video

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde Nurettin Demirtaş'ın tutuklanmasını protesto etmek için ilçe meydanında basın açıklaması yapmak isteyen DTP'liler, kendilerine izin vermeyen polis arasında arbede yaşandı.Yaşanan arbedede polis, kendisine saldıran 2'si bayan 24 kişiyi yaka paça gözaltına aldı.

Şanlıurfa'da her ay bir ilçede yapılan Asayiş Toplantısı için sabah saatlerinde Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Kemal Emren, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Fahri Cici, Emniyet Müdürü Kutlay Çelik ile ilçe kaymakamları ve bazı yetkililerin bulunduğu heyet Suruç'a gitti. Suruç'ta Vali Yavaşcan ve beraberindekiler ilk olarak caddeleri dolaşarak esnafla sohbet etti. Geniş güvenlik önlemi alınan ve çatılarda uzun namlulu silah taşıyan polislerin görev yaptığı ilçedeki esnafları dolaşan Vali Yavaşcan, sorunları dinleyip, çözümü için çalışacaklarını ifade etti. Vali Yavaşcan'ın gezisi sırasında ilçe halkı yaşadıkları su problemini dile getirerek, çözümü için yıllardır beklediklerini vurguladı. Esnafa yönelik gezinin ardından Vali Yavaşcan ve beraberindekilen Suruç Öğretmenevi Müdürlüğü toplantı salonunda Asayiş Toplantısı'na katıldı. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen Asayiş Toplantısı sırasında, DTP'lilerin Genel Başkanları Nurettin Demirtaş'ın tutuklanmasını ve Asayiş Toplantısı'nın Suruç'ta yapılmasını protesto etmek için eylem yapacakları bildirildi. Bunun üzerine Şanlıurfa'dan çok sayıda çevik kuvvet polisi otobüslerle Suruç'a getirildi. Çok sayıda polis aracı ile yaklaşık 500 polis memuru Cumhuriyet Caddesi üzerinde güvenlik önlemi aldı. Caddenin trafiğe kapatılmasının ardından saat 12.30 sıralarında aralarında DTP'li Suruç Belediye Başkanı Ethem Şahin ile DTP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici'nin kardeşi DTP Suruç İlçe Başkanı Şükrü Binici'nin de bulunduğu yaklaşık 100 kişi parti binasından çıkarak Cumhuriyet Caddesi'ndeki Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması yapmak istedi.
Yürüyerek meydana doğru ilerleyen grubu Suruç Belediyesi önünde durduran polis, kalabalığın meydanda açıklama yapamayacağını söyledi. Belediye Başkanı Ethem Şahin'i bu konuda uyaran ve diğer partililerin açıklamayı farklı bir yerde yapmasını isteyen polislerin uyarısına DTP'liler olumsuz yanıt verdi. Tartışma sırasında DTP'lilerin yanına gelen Emniyet Müdür Yardımcısı Demiray Çavdar, Asayiş Toplantısı nedeniyle caddenin trafiğe kapalı olduğunu, bu nedenle açıklamaya izin veremeyeceklerini söyledi. DTP'li Başkan Şahin ile Çavdar arasında başlayan sözlü tartışma sırasında, DTP'liler, 'Baskılar Bizi Yıldırımaz' sloganları atarak polisin tutumunu protesto etti. Meydana gitmekte ısrar edilmesi üzerine Emniyet Müdür Yardımcısı Çavdar, çevik kuvvet polislerine Belediye Başkanı'nı gözaltına almaları talimatı verdi. Talimatın ardından Şahin'i kolundan tutan polislere DTP'liler, tekme ve tokatlarıyla karşılık verdi. Bir anda polisler ve DTP'liler arasında çıkan arbedede çok sayıda partili, yaka paça ve yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı. Bazı partililerin arbede sırasında polise vurmaya devam ettiği, polisin de göstericilere karşı jop kullandığı görüldü. Yaklaşık 3 dakika süren arbede sırasında polise mukavemet gösteren 2'si bayan 24 kişi gözaltına alınarak sorgulanmak üzere Suruç Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.
Ortalığın sakinleşmesinin ardından belediye binası önünde toplanan kalabalık adına konuşan DTP Suruç Belediye Başkanı Ethem Şahin, uygulamanın kabul edilemez olduğunu söyledi. Genel Başkanlarının tutuklanmasını protesto etmelerinin en doğal hakları olduğunu vurgulayan Şahin "Bu hakkımızın engellenmesi hiçbir hukuka dayanmaz. İlçemizde protesto hakkımızı engelleyeceklerine sorunlarımızı çözsünler. İlçemizde güvenlik toplantısı yapacaklarına, su sorunumuzu, işsizlik sorunumuzu sona erdirsinler. Terörün kaynağı bize karşı zor kullanan polislerdir" dedi.
Şahin'in ardından gazetecilere açıklama yapan DTP Suruç İlçe Başkanı Şükrü Binici ise, Nurettin Demirtaş'ın havaalanında apar topar gözaltına alındığını ve tutuklanarak cezaevine gönderildiğini, kendilerinin bu uygulamayı ve sınır ötesi operasyonu protesto etmek istediklerini belirterek, "Bugün sınır ötesi operasyon adı altında masum insanlar ve köylülerin üzerine binlerce ton bomba yağdırılıyor. İnsanlar ölüyor, doğa tahrip ediliyor. Biz bunları protesto ediyoruz. Çünkü bunlar Kürt sorununa çözüm getirmez. Bizlerin protesto hakkını engelleyenleri de kınıyoruz" dedi.

Şahin ve Binici önderliğindeki grup daha sonra belediye binası önünde oturma eylemi başlattı. Gözaltına alınan partililerin serbest bırakılmasını isteyen ve bunun için oturma eylemi yaptıklarını vurgulayan DTP'liler, sık sık 'Baskılar bizi yıldırımaz', 'AKP şaşırma sabrımızı taşırma' şeklinde sloganlar attı. Bir süre burada oturan grup, daha sonra Şükrü Binici'nin çağrısı üzerine eyleme son vererek parti binasına gitti. Devam eden gerginlik nedeniyle ilçede, çok sayıda polisin katılımıyla geniş güvenlik önlemi alındı.

0 yorum:

 

Site Bilgisi

Türkiye'den ve dünyadan güncel video haberler. Son haberler, Spor, Siyaset, Kültür Sanat, Magazin, Ekonomi, Dış Haberler, Politika Haberleri, Eğlence
Video Haber Copyright © 2009 BT Designed by Pie BT
    DISCLAIMER! We do not host or upload any of the files that are available on this Weblog. We merely search on INTERNET and index popular files openly available to anyone.