2 Şubat 2008 Cumartesi

Dağlıca askerleri serbest bırakıldı!

PKK'lı teröristlerin kaçırdığı, bir süre sonre serbest bıraktığı 8 askerin yargılanmasına Van'daki Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'ndeki duruşmaya bugün de devam edildi. 8 erin tutuksuz yargılanmasına karar verildi.Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'ndeki ‘Dağlıca Davası' duruşmasında Dağlıca'da saldırı sırasında görev yapan 5 asker tanık dinlendi. Tanıkların dinlenmesinden sonra Askeri Savcı Hakan İleri, Piyade Er Ramazan Yüce dışındaki tüm askerler için tahliye isteminde bulundu. Mahkeme heyeti duruşmaya kısa ara verildi. Yeniden başlayan duruşmada sanık avukatları savunma yaptılar.

PKK'nın, Dağlıca Piyade Taburu'na yaptığı baskında Kuzey Irak'taki örgüt kapmlarına götürdüğü ve bir süre sonra serbest bıraktığı 8 asker tutuklu yargılandıkları Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde bugünkü duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

Askeri mahkeme, savcının isteğine uyarak, tutuklu sanıklar Uzman Çavuş Halis Çağan, Çavuş Mehmet Şenkul, erler Ramazan Yüce, Fuat Başoda, İlhami Demir, İrfan Beyaz, Özhan Şabanoğlu ve Fatih Atakul'un tutuksuz yargılanmalarına karar verdi.

Piyade Uzman Çavuş Halis Çağan, ‘Memuriyet Görevlerini yerine getirmemek’, ‘Büyük zararlar doğuran emre itaatsizlikte ısrar’ ve ‘Zincirleme olarak basın ve yayın yolu ile bölücü terör örgütünün propagandasını yapmak’ suçlarından, diğer askerler er Fuat Başoda, er İlhami Demir, er İrfan Beyaz, er Özhan Şabanoğlu, er Fatih Atakul ile piyade çavuş Mehmet Şenkul hakkında ise, ‘Büyük zararlar doğuran emre itaatsizlikte ısrar’ suçlarından 5 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

Terör örgütüne yakınlığı ile bilinen Roj TV'de konuşmaları yayınlanan, Kürtçe bildiği için teröristlerle samimi görüntüler sergilediği ve kaçırıldığı halde halinden memnun göründüğü belirtilen Piyade Er Ramazan Yüce'nin ömür boyu hapsi istenmişti.

İddianamede er Yüce'nin ‘Suç ve suçluyu alenen övmek’, ‘Büyük zararlar doğuran emre itaatsizlikte ısrar’, ‘Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak suçuna yardım etmek’, ‘Yurt dışına firar’, ‘Zincirleme olarak basın ve yayın yoluyla bölücü terör örgütünün propagandasını yapmak’ ve ‘Basın ve yayın yoluyla halkı askerlik hizmetinden soğutacak beyanlarda, telkinlerde bulunmak, propaganda yapmak’ suçlarını işlediği belirtilirken ömür boyu hapis cezası ile cezalandırılması ayrıca silahını kaybettiği gerekçesiyle bunun parası olarak 1208 YTL'nin de tahsil edilmesi istenmişti.

0 yorum:

 

Site Bilgisi

Türkiye'den ve dünyadan güncel video haberler. Son haberler, Spor, Siyaset, Kültür Sanat, Magazin, Ekonomi, Dış Haberler, Politika Haberleri, Eğlence
Video Haber Copyright © 2009 BT Designed by Pie BT
    DISCLAIMER! We do not host or upload any of the files that are available on this Weblog. We merely search on INTERNET and index popular files openly available to anyone.