6 Şubat 2008 Çarşamba

Emekli subayların MHP önüne bıraktığı çelenk tekmelendi, arbede çıktı

VİDEO- Emekli subay derneklerinin yöneticileri, türban düzenlemesinde AKP'ye verdiği destek nedeniyle MHP'yi protesto etmek için genel merkez binasına siyah çelenk bıraktı.


Çelengin bırakılması sırasında gerginlik yaşandı. Bir grup MHP'li, genel merkezin önünde polis barikatını aşarak çelengi parçaladı, emekli subaylara saldırdı. Türkiye Emekli Subaylar Derneği, Muharip Gaziler Derneği, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği ile Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği başkan ve yöneticileri MHP'yi protesto etmek için saat 11.30 da genel merkez binasının önüne geldiler. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı MHP genel merkez binasına üzerinde "Tarifsiz Düş Kırıklığımızla" yazılı siyah çelenk bırakan emekli subaylara bu sırada MHP'liler önce sözle sataşmada bulundu. MHP'li grup tekbir getirerek subaylara yönelik, "Biz cumhuriyeti de devleti de sizden iyi koruruz, yanlış yerdesiniz DTP'nin önüne koyun çelengi" diye sözlü sataşmalarını sürdürdüler. Bu sırada genel merkezin önündeki tansiyon yükseldi. Emekli subaylar çelengin bırakılmasının ardından hazırladıkları yazılı bir bildiriyi okumak istediler. Tam bu sırada, polis barikatını aşan bir grup MHP'li tekbir getirerek emekli subaylara saldırdı. Genel merkezin önüne bırakılan siyah çelengi parçalayan MHP'liler, çelengin parçalarını emekli subaylara fırlattılar. Polisin müdahale etmesi üzerine olay büyümeden yatıştı. Ancak emekli subaylar MHP genel merkezinin önünden hazırladıkları bildiriyi okuyamadan hızla ayrılmak zorunda kaldılar. Türkiye Emekli Subaylar Derneği 2. Başkanı (E) Tuğgeneral Nuri Güneş, okuyamadıkları açıklamayı gazetecilere yazılı olarak verdi.SİZ DE Mİ SAYIN MİLLETVEKİLLERİ

Türkiye Emekli Subaylar Derneği Başkanı (E) Tümgeneral Rıza Küçükoğlu, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkanı (E) Albay Feridun Çelenk, Türkiye Emekli Astsubaylar derneği Başkanı E.Kdm.Bşçvş. Mustafa Erol ile Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı E.Gazi Üsteğmen Taner Uran'ın imzasını taşıyan bildiri, MHP'li milletvekillerine hitaben yazıldı. Bildiri de, türbanın anayasada yer almasının, laikliği zedeleyeceğine ve cumhuriyet kazanımlarını yıpratacağının ifade edilerek şöyle denildi : "Bu girişimin üniversitelerden başlayarak toplumun diğer kesimlerinde de gerginlik yaratacağı, ayrımcılığa ve kutuplaşmalara yol açacağına inanmaktayız. Atatürkçü, halkımızın onaylamadığı bir tutumu uygulamanın gelecekte mevcut hukuk düzenini sarsan ve toplumsal yapıyı değiştiren sonuçlar yaratacağı kanaatindeyiz. Sizleri geniş halk kesimlerinin sesine kulak vermeye, yargının devrim yasalarına ait kararlarına uymaya, halkla mutabakata ve bunun gereği olarak söz konusu anayasa ve yasa değişiklik düzenlemelerinden vazgeçilmesine davet ediyoruz. Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağına ant içen ve ulusun tümünü temsil eden siz milletvekillerine 'siz de mi' diye soruyoruz."

0 yorum:

 

Site Bilgisi

Türkiye'den ve dünyadan güncel video haberler. Son haberler, Spor, Siyaset, Kültür Sanat, Magazin, Ekonomi, Dış Haberler, Politika Haberleri, Eğlence
Video Haber Copyright © 2009 BT Designed by Pie BT
    DISCLAIMER! We do not host or upload any of the files that are available on this Weblog. We merely search on INTERNET and index popular files openly available to anyone.